Француско-германска комеморација во Битола и Прилеп

По повод Денот на примирјето од Првата светска војна и Денот на народна жалост амбасадите на Франција и Германија во Македонија ќе одржат комеморации во Битола и Прилеп. Во 12 часот комеморација ќе има...

11 ноември, 2017 @ 10:13 часот

Во недела ќе се прегласува во едно избирачко место во Чаир

На избирачкото место 2901 кое се наоѓа во Општина Чаир утре ќе биде повторено гласањето од вториот круг на Локалните избори, што се одржа на 29 октомври. На ова избирачко место вкупно се запишани 719 избирачи. Управниот...

@ 10:11 часот

Нема веќе поднесување годишна даночна пријава до УЈП

На вчерашната седница Владата на Република Македонија го разгледа предлог законот за изменување и дополнување на Законот за персонален данок на доход. Со предложените измени и дополнувања на овој...

10 ноември, 2017 @ 8:43 часот

Пожар на градежниот факултет во Скопје, студентите евакуирани

Утрово се запали Градежниот факултет на булеварот Партизански одреди во Скопје. Пожарот избил на третиот кат на факултетот. Екипи од Противпожарната бригада се на терен и во моментов го гаснат пожарот....

9 ноември, 2017 @ 10:29 часот

Црногорскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ денеска престојува во официјална посета на Македонија. Покрај средбата со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола...

@ 8:40 часот

Димитров смета дека историјата треба да им се остави на историчарите

Политиката не може да се меша во тоа како се напишани нашите учебници по историја. За жал, политиката се меша во извесна мера во последниве години во нашите учебници по историја. Мислам дека историјата...

8 ноември, 2017 @ 20:24 часот

Во сообраќајка на патот Маврови Анови-Дебар повредени шест лица

Во сообраќајна несреќа што попладнево се случила на патот Маврови Анови – Дебар повредени се шест лица, од кои четири деца. Од МВР информираат дека сообраќајката се случила во 16 часот помеѓу едно патничко...

@ 20:20 часот