Столтенберг на средби со Џафери и Мицкоски во Собранието

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, во македонското Собрание се сретна и со претседателот на Парламентот Талат...

6 септември, 2018 @ 12:16 часот

Дескоска: Не треба да постои забрана ниту за повикување, ниту за организирање бојкот на референдумот

Не постои и не треба да постои забрана во нашиот правен систем, ниту за повикување, ниту за организирање на бојкот на референдумот. Кривичното дело кое се толкуваше во јавноста како основ за забрана...

@ 11:59 часот

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија го отвора патот за признавање на МПЦ-ОА

Одлуката на Вселенската патријаршија да може да објавува автокефалност на црквите и без согласност на останатите помесни православни цркви, го отвора патот за признавање на Македонската православна...

@ 11:56 часот

Иванов до Столтенберг: НАТО и ЕУ не смеат да бидат алиби за лош договор

Верувам дека вистинското место на Република Македонија е во Европската Унија и НАТО Алијансата. Ќе продолжам да ги поддржувам нашите стратешки цели. Ho, Европската Унија и НАТО во никој случај не смеат...

@ 11:35 часот

Меркел, Курц и Столтенберг доаѓаат во Македонија

Во пресрет на референдумот закажан за 30 септемврви, во Скопје оваа недела во посета ќе пристигнат канцеларот на Австрија Себастијан Курц, канцеларката на Германија Ангела Меркел и генералниот секретар...

4 септември, 2018 @ 12:57 часот

Пороен дожд во истокот и североистокот од Македонија

Краткотраен пороен дожд и ретки грмежи се очекува попладнево да ги зафати источните и североисточните делови од државава. Синоптичарите најавуваат дека ќе дува умерен до засилен северен ветер, најизразен...

28 август, 2018 @ 12:19 часот

Заев: Сите пари за референдумската кампања ќе ги потрошиме за закуп на медиумски простор

СДСМ засега нема проекција колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот, но сите пари што од буџетот ќе бидат потрошени за таа намена единствено и исклучиво ќе бидат за закуп на медиумски простор,...

@ 12:16 часот