Протест за одбрана на името: Да бидеме жив штит преку кој нема да помине преименувањето на Македонија

Околу три илјади граѓани присуствуваа на протестот за одбрана на името Македонија кој попладнево се одржа пред македонското Собрание, во организација на македонската координативна мрежа СУМ – Сите...

26 април, 2018 @ 21:25 часот

Спасовски за „27 април“: Пратениците беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање на јавниот обвинител за гонење на организиран...

@ 14:31 часот

Иванов не е информиран за виенските разговори меѓу Димитров и Коѕијас

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска изјави дека нема информации за текот на вчерашните разговори за спорот со името што во Виена ги водеа македонскиот и грчкиот министер за...

@ 14:24 часот

Ципрас: Грција првпат е толку одлучна да го реши спорот за името

Грција по прв пат на толку решителен начин се обидува да најде заемено прифатливо решение за прашањето за името со гаранции дека ќе има конечно решение, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас по средбата...

@ 14:19 часот

Џејсон Мико: Заев ќе добие меѓународна функција ако истурка решение за името

Застојот во таканаречените преговори за името ни покажува дека не е се во ред во земјата Недојдија, тоа кралство на позитивно спинувани вести, изјави и соопштенија за јавноста во кои се уште се инсистира...

@ 12:19 часот

Пендаровски за македонската евроатлантска интеграција: Се гледа светло на крајот од тунелот

Влегувањето на Македонија во евроатланските организации ќе биде исклучово по заслуга на политичари кои презеле чекори мислејќи на иднината на Македонија, а не на следните избори и на својот политички...

@ 11:46 часот

Скопјанец со 166 кривични пријави, добил уште една за украдени три возила

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Н.К. (35) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „одземање...

@ 11:40 часот

Познат идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено обесено кај Ресен

Тело во распаѓање е најдено обесено во боровата шума над средното училиште во Ресен. „Во врска со настанот „пронајдено обесено лице“, кој беше даден во извадокот од дневни настани на 25.04.2018 година,...

@ 11:38 часот