Цеца влезе во српските учебници за основно образование

Последниве години се почесто во Србија на страниците на учебниците за ученици од паралелките на основно образование или на тестовите за приемни испити се наоѓа по некое прашање или пример врзан за...

2 мај, 2018 @ 12:50 часот

Бил Козби во куќен притвор поради обвиненијата за сексуално злоупотребување

На познатиот комичар Бил Козби му е одреден куќен притвор во неговиот дом во Филаделфија додека не се донесе конечна пресуда по обвинението за сексуално злоупотребување. По наредба на судија, Козби...

28 април, 2018 @ 12:54 часот

ВИДЕО: Продуцент од Шведска му направи нов летен хит на Тајзи

Македонскиот пејач Тајзи, периодов направи нешто на кое би му подзавиделе и светските ѕвезди – во само две недели промовираше три нови песни: „Мој живот, моја ствар“, дуетот со Викторија Лоба, „Каде...

25 април, 2018 @ 17:51 часот

Војвотката Кејт и принцот Вилијам го пoкaжаа пред светот новороденото синче

Осум часа по породувањето, војвотката од Кембриџ, Кејт излезе со бебето од лондонската болница придружувана од сопругот принцот Вилијам. Фоторепортерите и ТВ екипите чекаа на улицата со часови за да...

24 април, 2018 @ 7:42 часот

Почина најстарата личност во светот, Јапонката Наби Таџима

Јапонката Наби Таџима, најстара личност на планетава, почина на свои 117 години, пренесоа светските медиуми. Таџима починала од старост, во болница во градот Кикаки, јужна Јапонија, каде била сместена...

22 април, 2018 @ 12:32 часот

Почина Верн Тројер, „Мини ми“ од филмот „Остин Пауерс“

Американскиот актер и комичар, Верн Тројер, познат како Мини Ми во филмот „Остин Пауерс“, почина на 50 години. Не се соопштени причината и местото каде починал Верн Тројер, кој беше висок само 81 сантиметар. Во...

@ 12:26 часот

Гигантска статуа од Карл Маркс во неговиот роден град предизвика контроверзи

Пет и пол метарска статуа на основачот на комунизмот Карл Макрс е поставена во петокот, во неговиот роден град Трир, на југот од Германија, откако е прифатена донацијата за бронзена скулптура, поклон...

@ 12:32 часот