Кралицата Елизабета Втора даде благослов за венчавката на принцот Хари и Меган Маркл

Британската кралица Елизабета Втора и официјално го дала својот благослов принцот Хари да се венча со американската актерка Меган Маркл. Бакингемската палата ја објави фотографијата на со рака пишан...

13 мај, 2018 @ 13:10 часот

Момците од „Театро Бенд“ ја преснимија „Малечка“ на Тоше

Музичкиот состав Театро Бенд ја претстави својата преработка на песната „Малечка“ од Тоше Проески, а со неа ја најавуваат првата студиска песна која јавноста ќе може да ја слушне многу наскоро. Новиот...

12 мај, 2018 @ 18:18 часот

Уметничката колекција на Рокфелер продадена за 800 милиони долари

За 800 милиони долари е продадена уметничката колекција на Пеги и Дејвид Рокфелер на аукција во Њујорк со што е срушен светскиот рекорд за најмногу потрошени пари на аукција од еден сопственик. Претходниот...

@ 10:27 часот

Македониумот во Крушево во листа на десетте најчудни архитектонски дела во светот

Ајде да ги погледнеме некои од „најчудните“ архитектонски дела во светот, пишува Стефани Стефановиќ за  architectureanddesign. 1. Раѓање на жирафа – Париз, Франција Дизајниран од Hondelatte Laporte Architectes и завршен...

11 мај, 2018 @ 15:57 часот

ВИДЕО: Погледнете го евровизискиот настап на „Ај кју“ во Лисабон

„Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ вечер во арената „Алтис“ во Лисабон под реден број 11 ја претстави Република Македонија на првата полуфинална вечер на 63. Избор на песна на Евровизија 2018, на кој...

8 мај, 2018 @ 23:03 часот

Босанци печеле на ражен 12 јагниња во парк во Германија, интервенирале и пожарникарите

Посетителите на парк во Берлин во неделата биле вчудовидени кога забележале група луѓе како печат 12 јагниња на жар. Ражните биле приклучени на акумулатори од возилата, а за гаснење на скарата на отворено...

@ 12:43 часот

На гостите им прекипело: диџеј претепан откако 11 пати ја пуштил „Деспасито“

Диџеј бил претепан речиси до смрт минатиот викенд од четири момчиња кои не можеле да поднесат да ја слушнат вечерта и по единаесетти пат песната „Деспасито“. Инцидентот се случил на Ибица во ноќен...

3 мај, 2018 @ 17:15 часот

Во пресрет на Евровизија: Голема предевровизиска забава во Скопје

За сите љубители и фанови на најголемото европско музичко натпреварување, во петок (4 мај) ќе се одржи голема предевровизиска забава во Скопје. Настанот ќе се случува во Нано Бар во Дебар Маало, а почетокот...

@ 15:46 часот

Бентли признаа дека неподготвени го дочекале бранот на електрични автомобили

Британскиот премиум произведувач Бентли призна дека неподготвено го дочекал бранот на електрични автомобили, но оти тоа станува приоритет на компанијата. Бентли во средината на март во Женева го претстави...

2 мај, 2018 @ 17:08 часот