Лондончани нема да може да ги игнорираат уличните музичари поради немање ситно

Лондон наскоро ќе стане првиот град во светот во кој луѓето на улиците ќе можат да ги наградат уличните музичари дури и во ситуација кога немаат ситни пари во своите џебови, пренесува Макфакс. Проектот...

@ 11:56 часот

„Ај Кју“ прогласени за најлошо облечени изведувачи на Евровизија

Македонските претставници на Евровизија, „Ај кју“, освоија прво место во категоријата најлошо облечени изведувачи. Наградата се нарекува „Барбара Декс аворд“, а се доделува од 1993 година. Гласањето...

21 мај, 2018 @ 9:59 часот

Хари и Меган го одложија медениот месец поради принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и Меган го одложија медениот месец за да можат да присуствуваат на роденденот на принцот Чарлс, кој е само неколку дена по нивната венчавка. Хари и Меган на 22 мај ќе присуствуваат...

@ 9:11 часот

Лист од марихуана се најде на знамето на една општина во Естонија

Општината Канепи во јужниот дел на Естонија на своето знаме има слика од канабис затоа што името на општината на естонски значи канабис. Градоначалникот на општината, Андрус Сим, рекол дека на крајот...

17 мај, 2018 @ 9:15 часот

Со првата Рамазанска молитва муслиманските верници го означија почетокот на постот за светиот месец Рамазан

Рамазан е време на пост, молитва, солидарност и милосрдие, во кој муслиманските верници целодневно се воздржуваат од конзумирање храна, цигари, но и од лоши мисли, идеи и дела. Постот почнува со изгрејсонце...

16 мај, 2018 @ 11:23 часот

Дали треба да внесуваме храна во организмот после вежбање?

Ставовите околу прашањето дали треба да се внесува храна во организмот по вежбањето, се поделени, некои велат дека никако не треба да се јаде после тренинг. Тоа е погрешно. Најдобро е да јадете колку...

14 мај, 2018 @ 8:13 часот

Концертот на Владо Jаневски на стадионот на АРМ се одложува

Најголемиот концерт на пејачот Владо Јаневски, што требаше да се одржи на 1 јуни на стадионот на АРМ, е одложен, објави „Авалон продукција“ на својата страница на Фејсбук. „Драги пријатели, со жалење...

13 мај, 2018 @ 16:48 часот