Денес во Скопје ќе се одбележи светскиот ден на лицата заболени од мултипла склероза

Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија – Мобилност Македонија, денеска во Скопје  ќе го одбележи Светскиот ден на лицата заболени од мултипла склероза. Тие ќе промовираат...

30 мај, 2018 @ 8:34 часот

ПРЕМИЕРА: Охридскиот режисер од прашката школа, Антонио Вељаноски, го претстави својот нов македонско-чешки филм „И(с)ЗГУБЕНИ“

Синоќа, охриѓани и гостите во Охрид имаа несекојдневна можност да присуствувааат на премиера на македонски филм од македонски режисер. Беше премиерно прикажан краткиот игран филм „И(с)згубени“ на...

26 мај, 2018 @ 18:54 часот

Денеска премиера на филмот И(с)ЗГУБЕНИ на режисерот Антонио Вељаноски

Во амфитеарот на Филмската академија во Охрид (ФИОФА), денеска со почеток од 18 часот и 30 минути ќе биде премиерното прикажување на краткометражниот игран филм И(с)ЗГУБЕНИ во режија на Антонио Вељаноски. И(с)ЗГУБЕНИ...

25 мај, 2018 @ 11:31 часот

„Славејќи ја бесконечноста“ – изложба на Ана Ивановска вечерва во Берлин

Самостојната изложба „Славејќи ја бесконечноста“ на академската уметничка Ана Ивановска ќе биде отворена вечер во галерија Прима Центар во Берлин. Ана Ивановска (1982) дипломирала на Факултетот за...

@ 11:27 часот

Премиера на краткометражниот филм И(с)ЗГУБЕНИ на режисерот Антонио Вељаноски

Во петок, на 25 мај 2018 година, во 18 часот и 30 минути во амфитеарот на Филмската академија во Охрид (ФИОФА) ќе биде премиерното прикажување на краткометражниот игран филм  И(с)ЗГУБЕНИ во режија на Антонио...

23 мај, 2018 @ 12:31 часот

Потпишан меморандум за соработка меѓу МОБ и Националната опера и балет од Тирана

Во Македонската опера и балет, в.д Директорот Ќазим Асотиќ оствари работна средба со директоркаѕа на Тиранската Национална Опера и Балет Зана Чела и уметничкиот директор Абигаела Воштина. „Со потпишаниот...

@ 8:50 часот

69 години од основањето на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“

По повод одбележувањето на основањето на Универзитетот и на Денот на светите Кирил и Методиј ќе се одржат неколку манифестации. Предвидено е одржување молебен посветен на браќата Кирил и Методиј,...

21 мај, 2018 @ 8:56 часот

Претставата „Контрабас“ од Азербејџан доби Гран-при на Фестивалот на монодрама во Битола

Добитник на гран при наградата на 20-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018 година е претставата „Контрабас“ на актерот Шовги Гусеинов од Азербејџан. На синоќешното...

16 мај, 2018 @ 10:30 часот

Свечено отворен 20-тиот Итернационален фестивал на монодрама Битола 2018

Со прогласувањето на фестивалот за отворен, од страна на претседателот на меѓународното жири Коле Ангеловски, синоќа во Битола започна 20-тото јубилејно издание на Интернационалиот фестивал на монодрама...

12 мај, 2018 @ 13:31 часот