„Охридско лето“: Смртта на баритонот Хворостовски е голема загуба

Фестивалот „Охридско лето“ жали за големата загуба, смртта на светската оперска легенда Дмитри Хворостовски, кој ќе остане запишан во фестивалската историја како еден од најголемите ѕвезди кои настапиле...

22 ноември, 2017 @ 17:12 часот

Почина светски познатиот баритон Дмитри Хворостовски

По двегодишна битка со канцер на мозокот, познатиот руски баритон, Дмитри Хворостовски почина утрово (22 ноември) опкружен со своето семејство, во неговиот дом во близина на Лондон. Веста за смртта семејството...

@ 11:20 часот

Претставата „Кец на десетка“ вечерва премиерно во МНТ

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 17 ноември, во 19 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Кец на десетка“, поставена на текст од Митко Бојаџиски во колективна режија. Во претставата...

17 ноември, 2017 @ 14:06 часот

Дом на АРМ: Концерт на уникатната Елиф Чаглар со нејзиниот џез квартет

Во рамките на „Есенски музички свечености“ в четврток со почеток во 20 часот, во Домот на АРМ концерт ќе одржи уникатната Елиф Чаглар со нејзиниот џез квартет. Елиф Чаглар студирала џез композиција...

14 ноември, 2017 @ 10:18 часот

Видое Видически е добитник на наградата „Книжевно жезло“

Познатиот охридски и македонски поет Видое Видически е добитник на наградата „Книжевно жезло“, што Друштвото на писателите на Македонија ја доделува за поетски опус со високи естетски вредности....

12 ноември, 2017 @ 12:25 часот

Скопски џез-фестивал со гости од САД, Европа и Африка

Актуелни и врвни имиња во џез-музиката од САД, Европа и Африка најави Скопскиот џез-фестивал за 36-тото издание кое ќе се одржува од 19-ти до 22 октомври. „Ексклузивно за единствен европски концерт, од Чикаго...

24 октомври, 2017 @ 19:58 часот