Претставата „Пиреј“ ќе има премиера во Прилепскиот театар

Утре во 20:00 часот на сцената на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ќе се изведе премиерата на претставата „Пиреј“ од Петре М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски. Оваа претстава претставува...

26 април, 2018 @ 15:01 часот

„Планински џинови“ во режија на Паоло Маџели на сцената на МНТ

Претставата „Планински џинови“ проект на пет малцински театри меѓу кои и Албанскиот театар во Скопје и театри од Италија, Романија, Хрватска и од Србија, во режија на маестро Паоло Маџели ќе биде изведена...

@ 9:43 часот

Ретко откритие во Неготино: пронајдени фосилни остатоци од праисториски слон

Уникатно палеонтолошко откритие во близина на с. Долни Дисан, Неготинско. Пронајдени се фосилни остатоци од изумрен вид слон. Како што информираат од Природонаучниот музеј на Македонија, палеонтолошките...

@ 11:31 часот

Претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски премиерно ќе биде изведена во МНТ

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, во вторник, 24 април, премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар. Главната улога на духот ја толкува Гораст Цветковски,...

20 април, 2018 @ 16:57 часот

Хуманитарна изложба на Христина Тарабунова, средствата ќе одат за дечињата од онкологија

На 29ти април – „Интернационалниот ден на желбата“, во кафе бар „Излет“, ќе се оддржи втората самостојна изложба на младата и креативна Христина Тарабунова, која ќе се претстави со рачно ткаени...

@ 13:26 часот

ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ денеска организира настан за промоција на библиотекарството

ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ Скопје денеска организира настан за промоција на библиотекарството под наслов „Меѓународна конференција на библиотекари, иноватори и креативци“, како...

@ 8:49 часот

Тарик Филиповиќ на 20-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018

Овогодинешното јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018, во организација на Центарот за култура Битола, започнува на 11 мај и ќе трае до 15 мај. Веќе се познати учесниците...

19 април, 2018 @ 16:03 часот

Меѓународен ден на спомениците и локалитетите

Националниот комитет на ИКОМОС денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, годинава на тема „Наследството за генерациите“. „Споделување и пренесување на искуството помеѓу...

18 април, 2018 @ 8:38 часот

Бесплатен влез за сите групни посети на ученици за Саемот на книгата

Од 3-ти до 9 мај во Скопје ќе се одржи традиционалниот Саем на книга, под слоганот „30 години читаме со задоволство”, со учество на 49 издавачи од Македонија. По повод тридеценискиот јубилеј, влезот за...

17 април, 2018 @ 10:08 часот