Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина

Во својот говор од 15-ти април, 2018 година, како што пишува атинскиот весник „Катимерини“, Генералниот секретар на НАТО, Џенс Столтенберг, ги повика Грција и Турција да ги подобрат меѓусебните односи,...

24 април, 2018 @ 10:44 часот

Дебрца не смее да биде депонија – Дебрца е историја!

фото: Шило Вчерашниот ден, 22 април, Денот на планетата Земја, бурно и гневно се одбележа и во Македонија. Во Независна Mакедонија. И во слободарска Дебрца која некој одново ја провоцира да биде борбена...

23 април, 2018 @ 21:00 часот

За старото име на Свазиленд и новото на Македонија

Ако во светските медиуми изминатите две и пол децении, спорот за името (но и тешкотијата ова прашање едноставно и пластично да му се објасни на некој странец-лаик) беше причината број 1 за промоција на...

20 април, 2018 @ 11:47 часот

Новата ера на Путин – силен претседател за силна Русија

Движејќи се по улиците на Москва деновиве во воздухот се чувствува доаѓањето на пролетта. Но иако 18 март на денот на враќањето на Крим во Русија ќе се одржат претседателски избори во Москва не се чувствува...

@ 11:02 часот