ОМД: Посетата на Пустец ќе имаше поголемо значење доколку таму беше и градоначалникот Темелко

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како најголема организација за Македонците во светот, ја поздрави посетата на премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, изминатиот викенд во...

19 декември, 2017 @ 9:58 часот

Воскопулос: Во Грција нема ни 1cm2 земја што се вика „Република Македонија“

После 1991 година и распадот на Југославија, Македонија направи идеално решение, дури да се убедат – амортизираат грчките опсесии, пишува во фејсбук статус Павлос Воскопулос Филипов, македонски активист...

18 декември, 2017 @ 22:24 часот

ОМД со препораки до МНР: Фејсбук и Твитер профил за секоја дипломатска мисија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го претстави својот извештај за „Состојбата на македонската дипломатија во споредба со остатокот од Западниот Балкан, Грција, Естонија и земјите од Вишеградската...

13 декември, 2017 @ 10:11 часот

Делегација на АРМ во посета на фондацијата „Херитиџ“

Делегација на АРМ предводена од НГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден оствари посета на фондацијата...

12 декември, 2017 @ 10:01 часот

Ресторанот Crust на Анита и Климе Ковачески меѓу најдобрите 100 во САД

Ресторанот Crust на сопствениците Анита и Климе Ковачески, македонски иселеници во САД се наоѓа меѓу најдобрите 100 во Соединетите американски држави, според листата направена од специјализираниот веб...

9 декември, 2017 @ 23:34 часот

Стерјовски: Новиот закон за малцинства во Албанија не ги решава проблемите на македонската заедница

Денеска во Тирана, грчката партија во Албанија, Партијата за човекови права, по повод 10-ти декември, Меѓународниот ден на човековите права, организираше тркалезна маса на тема „Законот за заштита на...

@ 21:32 часот

ОМД формираше претставништво во Лондон, Илија Влчевски назначен за претставник

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го соопштува своето проширување во Обединетото кралство со назначувањето на Илија Влчевски за нов претставник на ОМД во Обединетото кралство со седиште во Лондон....

7 декември, 2017 @ 15:52 часот

ОМД бара ослободување на Едмонд Темелко од притвор

Обединетата Македонска Дијаспора е сериозно вознемирена од веста за влошеното здравје на Едмонд Темелко- градоначалник на Пустец и бара негово ослободување од притвор. Дијаспората предупредува дека...

23 ноември, 2017 @ 11:16 часот

ОМД упати повик за македонско национално единство

Обединетата македонска дијаспора со седиште во Вашингтон, САД денеска испрати повик за македонско национално обединување. Во продолжение интегралниот текст на повикот. Почитувани Македонци, ова се...

21 ноември, 2017 @ 9:59 часот