ВИДЕО: Македонците од Калгари против Законот за јазици и промената на името

Македонците кои живеат во Калгари (Канада) одржаа протест на кој најостро го осудија изгласувањето на законот за јазиците. Во рамките на протестот тие исто така побараа од македонската влада да ги прекине...

18 март, 2018 @ 17:13 часот

ОМД бара импичмент на Џафери и ги прекинува сите комуникации со Владата

Обединета македонска дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото. Воедно,...

15 март, 2018 @ 9:29 часот

Македонците во Хрватска се против промена на името

Преку отворено писмо Заедницата на Македонците во Хрватска порача дека е против каква било промена на името на македонската држава и промена на идентитетот на македонската нација. „Во името на Заедницата...

14 март, 2018 @ 11:31 часот

МДЧП бара САД да се откажат од антимакедонските преговори за името

Сузи Талевски, член на Македонското меѓународно движење за човекови права, се сретна со конгресменот Питер Висклоски, член на Македонската група во американскиот конгрес, на разговори за кризата околу...

@ 11:05 часот

ОМД: Заев ги погази изборните ветувања на најлош можен начин

По повод вчерашната изјавата на премиерот Заев дека се очекува оваа недела да биде донесен спорниот Закон за употреба на јазиците, ОМД како најголема организација на Македонците во дијаспората изразува...

13 март, 2018 @ 15:58 часот

Лилјана Танги е првата француска пратеничка со македонско потекло

Лилјана Танги е родена во Панчево, СФР Југославија. Нејзиниот татко е Македонец, а нејзината мајка е Хрватка. Родителите на Танги емигрирале во Франција уште во 60-тите години. Таа дипломирала на политички...

11 март, 2018 @ 20:25 часот

Семакедонски протест во Торонто против промена на името

За 18 март во Торонто, Канада е закажан масовен протест на македонските иселеници против промена на името Македонија. Собирно место за протестот е Queen’s Park во Торонто, од 13 до 16 часот. „Името на државата...

10 март, 2018 @ 23:01 часот

Александров: „Дојдете со 200 евра да ја браните Македонија“

Неколку прашања до популарниот хор што пее дека немаме право ние од Австралија, со претпоставени 3.000 или 5.000 евра плата, да им продаваме патриотизам на оние што во Македонија живеат со претпоставени...

7 март, 2018 @ 9:27 часот

ОМД: Го осудуваме чинот на палење знамиња и фотографии од политичари

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како една од организациите на непартиското глобално движење “#НиеСмеМакедонија” кое на 3-ти и 4-ти Март обедини над 100,000 Македонци, како во дијаспората така и...

6 март, 2018 @ 10:52 часот

ВИДЕО: Македонците од Австралија со резолуција во однос на името

Македонската заедница од Викторија на вчерашниот голем протест во Мелбурн објави резолуција по повод тековните случувања во однос на разговорите за името на Македонија кои се водат под покровителство...

5 март, 2018 @ 16:15 часот