Македонците од Мелбурн и Викторија повикуваат на бојкот на референдумот

Македонците од Мелбурн и Викторија го повикуваат македонскиот народ, ВМРО ДПМНЕ, МПЦ и МАНУ на целосен бојкот на претстојниот референдум за промена на уставното име на Република Македонија. Македонија...

4 септември, 2018 @ 12:40 часот

ОМД одржа помен за жртвите од поделбата на Македонија во 1913

По повикот на Обединета македонска дијаспора (ОМД), се одржа помен и едноминутен молк за жртвите од бруталноста на грчката држава од поделбата на историска Македонија во 1912-1913. Поменот се одржа на неколку...

12 август, 2018 @ 19:34 часот

ОМД: „Република Северна Македонија” e фијаско за македонскиот идентитет, историја и иднина

Северна Македонија од Западен Балкан во Југоисточна Европа, како решение на 27-годишниот билатерален спор помеѓу Република Македонија и Грција, со својот ултиматум за уставна промена, промена на преамбулата,...

14 јуни, 2018 @ 17:50 часот

ОМД испрати писмо до Гутереш во кое бара правда за Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), со седиште во Вашингтон, испрати писмо до Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, со барање да го искористи својот авторитет и да ја повика...

6 јуни, 2018 @ 10:37 часот

ОМД: Со предлогот за ерга омнес и уставна промена Владата изврши предавство на нацијата

Со последниот предлог за промена на името за севкупна употреба вкучувајќи и промена на Уставот на Република Македонија, владата на Република Македонија изврши предавство на нацијата и се обидува сериозно...

31 мај, 2018 @ 10:21 часот

Почина големиот македонски патриот Спасе Мазенковски

Во шеесет и петтата година од животот во селото Леска, Мала Преспа, денеска почина Спасе Мазенковски, голем македонски патриот, писател, новинар и публицист и еден од најголемите борци за правата на...

30 мај, 2018 @ 11:35 часот

ОМД: Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т.н. преговори за името

Од Обединетата македонска дијаспора (ОМД) соопштија дека категорично го отфрлаат предлогот на премиерот Зоран Заев да го смени македонскиот Устав и да наметне „ново име“ на Македонија и македонскиот...

20 мај, 2018 @ 10:46 часот

ОМД: Наместо промена на името, на Македонија ѝ треба структурно рестартирање

По повод предстојниот Самит на земјите од Западен Балкан во Софија, Република Бурагија, Обединетата македонска дијаспора (ОМД), и покрај пораките канализирани преку 40 мирни и демократски собири со...

17 мај, 2018 @ 9:04 часот

Росоклија: Македонија ја водат луѓе кои зад себе немаат создадено ништо како македонска вредност

Бугарскиве историчари кои сега ќе ја интерпретираат македонската историја, 100 години не успеваат да се „договорат“ со српските, кој која битка ја добил, кој ја загубил, кој почнал прв…ниту со Грците...

15 мај, 2018 @ 11:55 часот

Росоклија: Постапките на власта покажуваат безобѕирност за Македонецот гласач

Постапките на власта покажуваат нејзина безобѕирност кон Македонецот и нејзина негрижа за Македонецот гласач. Причините за таквото однесување се бројни. Една од тие причини е што тие не се избрана...

7 мај, 2018 @ 17:09 часот