Каменос: Каков и да е исходот од референдумот, последниот збор за Договорот од Преспа ќе го има грчкиот народ

Kоалициониот партнер во грчката влада Панос Каменос изјави, откако Македонија би ги завршила предвидените обврски, последниот збор за Договорот од Преспа ќе го има грчкиот народ или на референдум...

12 септември, 2018 @ 9:10 часот

Мицкоски: Јас верувам дека Македонија ќе победи, секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашната прес-конференција од седиштето на партијата, соопшти дека опозициската партија донела одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според...

@ 8:56 часот

На денешната владина седница ќе се објават средствата кои ќе бидат наменети за кампањата за претстојниот референдум

Владата денеска на седница треба да ја одреди сумата што ќе се користи за кампањата за претстојниот референдум, врз основа на информациите за средствата што ги имаат на располагање. Дел од институциите...

@ 10:37 часот

Протест пред судот, судењето за крвавиот четврток почнува денес

Денес пред Кривичниот суд група граѓани со парола„Судење на уметници и парламентарци како терористи е срам на векот“ се собраа за да дадат поддршка на обвинетите за 27 ми април. Обвинети во овој случај...

@ 10:12 часот

Заев на ФБ: Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители!

Премиерот Зоран Заев  на социјалната мрежа Фејсбук напиша: „Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители! Со зачленувањето во ЕУ, сите официјални комуникации меѓу Република...

21 август, 2018 @ 11:15 часот

Христијан Мицкоски: Богатството во Македонија е во различностите на верите, културите и традициите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски упати честитка на верниците од исламската вероисповед: „Почитуван, Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи...

@ 10:55 часот

Талат Џафери  го честиташе празникот Курбан Бајрам на верниците од исламска вероисповест

Претседателот на Собранието , Талат Џафери  го честиташе празникот Курбан Бајрам на верниците од исламска вероисповест: „Дозволете ми, од мое лично име, и од име на пратениците на Собранието на Република...

@ 10:31 часот

Во Кривичниот суд денес ќе се слушаат бомбите за „Титаник“

Во Кривичниот суд денеска повторно ќе се  слушаат  „бомбите“ во предметот „Титаник“ на СЈО во кој се обвинети повеќе поранешни функционери. Слушањето на „бомбите“ почна во четвртокот кога беа слушнати...

20 август, 2018 @ 8:44 часот

Димитров и денеска нема да реферира, седницата на Комисијата за надворешна политика е одложена

Седницата на собраниската Комисија за надворешна политика на која отчет за надворешната политика требаше да има шефот на дипломатијата Никола Димитров повторно е одложена. Седницата на оваа Комисија...

1 август, 2018 @ 10:21 часот