Одложена седницата на Апелација каде требаше да се одлучи за снимките од „Поткуп“

27 ноември, 2017 | 12:15 часот | 509 прикажувања |

Се одложи Јавната седница на која Апелационен суд требаше да одлучува дали снимките од посебните истражни мерки објавени на „Јутуб“ можат да бидат доказ во случајот „Поткуп“, пренесува Макфакс.

Причина за одложувањето е што судијата известител за случајот е избран за судија во Врховен суд, а нов не е назначен. Седницата се одложи на неопределено време.

Адвокатите на Заев побараа од Основниот суд Скопје 1 оваа снимка да се издвои од доказите бидејќи беше објавена на неколку медиуми, а се работи за тајна снимка. Судот го одби нивното барање по што поднесоа жалба до Апелцискиот суд. Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица побарал поткуп од струмички бизнисмен Иван Николов во вредност од околу 160 илјади евра за градежно земјиште во Струмица. Следното судско рочиште за „Поткуп“ во Кривичниот суд е закажано за 25 декември.

фото: Макфакс