ВМРО-ДПМНЕ: Судството е заробено и работи под команда

27 ноември, 2017 | 11:08 часот | 481 прикажувања |

Македонија е заробена држава во која царува криминалот, корупцијата и политичките притисоци. Во Македонија не се суди според законите или Уставот во Македонија, судските одлуки се донесуваат така како што ќе каже владата и хунтата на власт, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

„60 дена неосновано и во исклучително лош третман се чува борецот за човекови права и единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко. Тој доби уште 30 дневен притвор, а СЈО го одби барањето на адвокатите во петокот да биде ослободен. Одлуката за куќен притвор е донесена по најавите на протести. Тоа е изнудена одлука. Одлуката за домашен притвор на Едмонд Темелко не е доволна“, стои во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека потребно е Темелко да се ослободи и од домашен притвор бидејќи тој не е виновен за ништо.

„Случајот „Монструм“, како и сите други случаи на СЈО покажуваат дека имаме заробено судство кое работи под команда и заробена држава во која нема правда или таа е селективна. Имаме ситуација во која убиците на децата од Смилковско езеро многу веројатно ќе се ослободат но затоа Едмонд Темелко е во куќен притвор, патриотите од 27-ми април се во затвор, а криминалците на слобода. Тој двоен аршин создава заробена држава, држава во која СДС преку СЈО и уценетето судство монтира случаи и осудува луѓе. Стоп за неправдите. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе организира народен собир на 3-ти декември против сите неправди на хунтата на власт.Од тие причини, ВМРО-ДПМНЕ најавува граѓански протест за правда и правдини кој што ќе се одржи на 3-ти декември во недела во 18 часот“, велат од партијата.