Охриѓанец оштетил гроб на муслимански светец

24 март, 2018 | 12:03 часот | 929 прикажувања |

Триесет и осумгодишен маж од Охрид бил лишен од слобода, за отетување на верски објект-гроб на улицата „Гоце Делчев“ спроти Хајдар Пашината џамија.

Тој ја искршил покривката од ќерамиди на Турбе (гроб на незнаен муслимански светец), по што побегнал од местото.

Мажот е задржан во Полициската станица Охрид за понатамошна постапка.