Спасовски не ги гледал снимките со „пајакот“ и со полицајката

21 март, 2018 | 21:02 часот | 909 прикажувања |

Јавноста можеби ќе може да ги види снимките во случајот со нападот врз полицајката Јасмина Јаначковска од страна на функционерот на ДУИ Бекир Асани, кој се случи додека се обидувала да го крене негово возило со пајак служба, поради непрописно паркирање, ако тоа го дозволи обвинителството.

Ова вечерва го изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговараќи на прашање во интервју за емисијата Топ Тема за можноста јавноста да ги види снимките од безбедносните камери со цел да се увери дека Асани навистина само вербално ја нападнал Јаначкова.

Тој вели дека лично не ја гледал снимката и оти не може да каже дали навистина полицајката се удрила од пајакот.

Асани бил приведен во полициската станица Бит пазар, каде дал исказ, кој е внесен во материјалите во постапката покрената од обвинителството. Бил приведен и поради заканите кон претседателот на ЗНМ Насер Селмани и за тоа е отворена постапка.

„Случајот со полицајката предизвика внимание во јавноста затоа што тој истиот учестувувал во напади врз новинари и други лица и тоа создава револт во јавноста. За конкретниот случај е утврдено дека имало само вербални закани и навреди и врз основа на тоа е поднесена пријава за омаловажување“, рече Спасовски и додаде дека полицајката ја кажала вистината и не била под притисок да ја смени изјавата пред него.