Шекеринска-Чавушоглу: Турската поддршка за влез во НАТО останува силна

21 март, 2018 | 20:48 часот | 654 прикажувања |

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, во рамките на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара имаше одвоени средби со премиерот, Бинали Јилдирим, и со министерот за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

На средбата со премиерот Јилдирим, Шекеринска се заблагодари за принципиелната и континуирана поддршка на Турција за членството на Македонија во алијансата и ја истакна важноста од одржувањето чести средби на раководствата на двете земји во зацврстувањето на соработката. Турскиот премиер потенцира дека поддршката на неговата земја за членството во НАТО на Република Македонија останува непроменета и силна.

Шекеринска и министерот за надворешни работи, Чавушоглу, заеднички констатираа дека Турција ги помага и поддржува аспирациите на Македонија за членство во НАТО и дека тоа е особено важно во следните клучни месеци. Притоа Шекеринска потенцира дека Македонија и нејзините граѓани ја ценат турската поддршка на патот кон алијансата од самиот почеток на овој процес.

„Се надеваме дека ситуацијата од 2008 година може да се промени во оваа 2018 година. Работиме на домашните реформи и на решавањето на проблемите што стојат на патот кон членство во НАТО“, рече министерката. Таа истакна дека двете земји одржуваат цврсти врски во областа на одбраната и дека Македонија стои зад заклучокот на Турција дека безбедноста на Македонија е важна за регионот и пошироко. Шекеринска истакна дека политиката на отворени врати на НАТО е многу важна за Македонија и дека на тоа прашање очекуваме силна поддршка од Турција. Добриот збор железни врати отвора. Го очекуваме и сметаме на вашиот добар збор“, рече министерката.

Министерот Чавушоглу ја повтори безбрезервната поддршка од страна на Турција за зачленување на Македонија во НАТО и истакна дека таа ќе продолжи и на министерскиот состанок на алијансата во април и на самитот во Брисел во јули.

Средбите со премиерот Јилдирим и министерот за надворешни работи, Чавушоглу, ја заокружија официјалната посета на Шекеринска на Турција, која започна со средба со домаќинот, министерот за национална одбрана Нуретин Џаникли, на чија покана се реализира престојот во Анкара.