Брисел очекува Законот за јазици да биде пратен до Венецијанската комисија

15 март, 2018 | 14:03 часот | 836 прикажувања |

„Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија, како што е најавено во планот 3-6-9, и го нотира вчерашното усвојување“, изјави за МИА портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич.

„Имплементацијата на законот треба да биде во согласност со европските стандарди“, вели Коцијанчич.

Додаде оти очекувањата на Европската комисија се Собранието сега да се фокусира на реформите и да се напредува во ЕУ агендата.