Словенечкиот премиер Миро Церар поднесе оставка

15 март, 2018 | 8:46 часот | 710 прикажувања |

Словенечкиот премиер Миро Церар поднесе оставка.  Тој ја објави својата одлука синоќа на телевизија.

Церар објави дека одлуката на судот за откажување на резултатите од референдумот за железничката линија била “последна капка”, принудувајќи го да поднесе оставка.

Во ноември минатата година, Церар беше загрозен со импичмент поради неговата поддршка за сирискиот бегалец што се соочува со депортација

Партијата на  Церар сè уште ужива голема популарност пред изборите закажани за јуни.