Наскоро средба Доналд Трамп- Ким Јонг Ун

9 март, 2018 | 13:24 часот | 600 прикажувања |

Американскиот претседател Трамп ја прифати поканата за средба со лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун. Местото и датумот ќе бидат дополнително договорени. Очекуваме денуклеаризација, постигнат е голем напредок, но санкциите остануваат додека не се постигне договор, напиша трамп на Твитер.

Северна Кореја Досега изврши шест проби на ракети и нуклеарно оружје кои може да предизвикаат проблем и до копното на САД. Светските лидери малку здивнаа за време на Зимската Олимпијада кога двете Кореи ги затоплија односите.

извор: МРТ