Денеска средба Мицковски – Заев

4 март, 2018 | 13:53 часот | 626 прикажувања |

Денеска ќе се сретнат лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Христијан Мицкоски и Зоран Заев,  а на средбата ќе се разговарало за актуелните состојби, но пред се ќе се разменат информации околу спорот за името објавува  „Република.мк“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред неколку дена посочи дека ставот за името на најголемата опозициска партија останува непроменет. Според него, исклучително е важно да се заштити македонскиот идентитет. Во јавноста во претходниот период  премиеорт Заев посочи дека освен име со географска одредница , другите точки не подразбираат преговори за идентите, јазик и уставни промени.

Средбата е закажана за 19 часот во Владата на Р.М.