Кои витамини треба да ги внесуваме за чиста и здрава кожа

2 март, 2018 | 9:00 часот | 613 прикажувања |

Грижата за вашата кожа треба да биде суштински дел од вашиот режим за здравје.

Витаминот Д е еден од најдобрите витамини за вашата кожа, заедно со витамини Ц, Е и К. Осигурајте се дека имате доволно витамини кои го задржуваат вашиот изглед млад, а вашата кожа здрава. Витаминот Д се апсорбира кога телото е изложено на сончева светлина. Холестеролот се претвора во витамин Д кога тоа се случува. Црниот дроб и бубрезите го транспортираат витаминот Д низ телото со што се создаваат здрави клетки. Ова ја вклучува кожата, каде што витаминот Д игра важна улога во тонот на кожата.

Витаминот Ц се наоѓа на високо ниво во надворешниот слој на кожата, како и на внатрешниот слој на кожата.  Улогата на овој витамин во производството на колаген помагаат вашата кожа да биде здрава. Со витамин Ц кожата се штити од штетните УВ зраци на сонцето. Препораката за внес на витамин Ц е 1.000 mg дневно. Доколку забележите дека имате недостаток на витамин Ц можете да јадете повеќе портокали, јагоди, брокули и спанаќ.

Витаминот Е е антиоксиданс. Ја штити кожата од оштетување од сонце. Витаминот Е ја апсорбира штетната УВ-светлина од сонцето кога се нанесува на кожата. Ова помага за спречување темни дамки и брчки.

Витаминот К е од суштинско значење во процесот на коагулација на крвта во телото, кој му помага на телото да залечи рани, модринки и сл.  Основните функции на витаминот К помагаат со одредени проблеми на кожата, а тие се: стрии, проширени вени, лузни, темни дамки и подочници.