Мугабе се согласил да се повлече од претседателската функција

20 ноември, 2017 | 11:11 часот | 795 прикажувања |

Долгогодишниот лидер на Зимбабве, Роберт Мугабе денеска се согласил да се повлече од функцијата претседател, јави телевизијата Си-Ен-Ен, само еден ден откако тој се обрати на нацијата, но не најави дека ќе поднесе оставка како што беше очекувано.

Функционери од владејачката Африканска национална унија на Зимбабве – Патриоски фронт (ЗАНУ-ПФ) на Мугабе изјавија дека Мугабе се согласил да се повлече.

Мугабе со денови се соочува со притисок од страна на армијата и Емерсон Мнангагва, неговиот поранешен соработник и потпретседател кого Мугабе се обиде да го разреши од функцијата.

Разрешувањето на Мнангагва и обидот на Мугабе да ја постави својата сопруга Грејс на чело на државата, предизвикаа реакција од страна на армијата.

извор: МИА