Ангела Меркел ги негираше шпекулациите, таа ќе остане на својата функција

12 февруари, 2018 | 8:31 часот | 527 прикажувања |

Доколку коалициониот договор помеѓу германските ХДЗ / ХС и Социјалдемократите е прифатен од редовните членови на Успехот, Меркел ќе остане на чело на владата.

Ако членовите на СПД гласаат против создавањето на “голема коалиција”, канцеларката не ја исклучува можноста за одржување на нови избори, и во тој случај ќе продолжи да биде лидер на ЦДУ.

Меркел беше категорична дека го  гледа  Мартин Шулц како министер на владата.

Според истражувањето на Институтот за социолошки истражувања Сивие, околу 60 отсто од социјалдемократите треба да го поддржат создавањето на “голема коалиција”.