Продолжува судењето за предметот „Труст“

8 февруари, 2018 | 9:49 часот | 567 прикажувања |

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Труст“ на СЈО, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија.

Минатото рочиште беше одложено поради боледување на судијката Лидија Зимбовска.

Обвинителите од СЈО досега ги изведоа пред Судот сите докази. На ред се доказите на одбраната, по што се очекуваат завршните зборови и пресудата.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.

Предметот, како што објави СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста од 3.8.2011 и 6.10.2011 година.