Земјотрес го погоди Тајван

7 февруари, 2018 | 9:15 часот | 1.046 прикажувања |

Во вторникот, земјотрес со јачина од 6,4 по Рихтер го погоди Тајван.

Најмалку четири лица се загинати, а 225  повредени – вклучувајќи ги и туристите.

Земјотресот бил центриран во источно-кинеското Море околу 21 километар северно од градот Хуалиен.

Повеќе градби низ градот Хуалиен биле тешко оштетени. Повеќе од 140 луѓе сé уште остануваат неоткриени од една зграда.