Состојба на државните патишта

5 февруари, 2018 | 9:31 часот | 544 прикажувања |

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози. Намалена видливост ( 30 – 50 м ) поради магла има во Делчево и Смојмирово.

Законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на временската состојба, трае до 15-ти март 2018 година.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.