Ќе има ли повторно поскапување на горивата?

5 февруари, 2018 | 9:09 часот | 527 прикажувања |

По две недели, денеска Регулаторната Комисија за енергетика ќе ја донесе новата цена на горивата. Одлуката ќе ја соопштат на пладне, а ќе важи од вечерва на полноќ.

Бензините и дизелот од пред две недели поскапеа за 1 денар по литар, а дизелот  ја помина границата од 60 денари за литар и сега се точи за 60,5 денари.

ЕУРОСУПЕР БС 95 чини 67,5 денари за литар а ЕУРОСУПЕР БС 98 69,5 денари.

За помалку од 6 месеци горивата поскапеа и за 14 денари по литар.