Странските медиуми во Русија добија статус на „странски претставници“

16 ноември, 2017 | 21:21 часот | 713 прикажувања |

Долниот дом на парламентот на Русија во средата го одобри нацрт-законот со кој Москва ќе може да ги принуди странските медиуми да ги брендираат вестите што ги даваат на Русите како дело на „странски претставници“, а исто така да обелоденат од каде се финансирани.

Предлог-законот, треба да биде одобрен од горниот дом и од претседателот Владимир Путин пред да стане закон, а е дел од последиците на обвинувањата дека Кремљ се мешал во претседателските избори во САД минатата година во корист на Доналд Трамп.

Службениците на разузнавачките служби на САД го обвинија Кремљ за користење на руските медиумски организации што ги финансирал за да влијаат врз гласачите на САД, а оваа недела Вашингтон побара од рускиот државен радиодифузер РТ да ја регистрира филијалната компанија со седиште во САД како „странски претставник“.

Кремљ негираше дека се мешал во изборите и рече дека ограничувањата на руските радиодифузери во САД се напад врз слободата на говорот. Таа вети дека ќе возврати со наметнување рестрикции за некои странски медиуми кои работат во Русија.

Во Државната Дума со 450 пратенички места, 414 пратеници во средата гласаа за предлог-законот на третото и последно читање, со ниту еден против објавија руските новински агенции, пренесе Ројтерс.