Буфон: Ова ќе биде моја последна сезона

24 октомври, 2017 | 22:18 часот | 779 прикажувања |

Освојувачот на наградата на ФИФА за најдобар голман, Џанлуиџи Буфон даде кратко интервју за „Скај Спорт 24“.

„Јас сум многу среќен и за мене е чест да добијам такво признание. Најголемото задоволство всушност е тоа што не го постигнувам сам, туку имам одличен клуб и одлични соиграчи зад себе“, изјави голманот на Јувентус.

„Дали ова е мојата последна сезона? Да, без сомнение. Јас сум убеден во својата одлука и сум мирен. Не сум исплашен од иднината и од она што ќе се случи по мојата фудбалска кариера“, додаде Буфон.

„Уште една година не би променила ништо за мене, ништо не може да се спореди со она што го постигнав досега. Единственото нешто би било да ја освојам Лигата на Шампионите, а потоа да го замолам Шчесни да го отстапи своето место на светското клубско првенство“, вели италијанскиот репрезентативец со насмевка.

Утре вечер од 21:45 часот Јувентус прифаќа новак спални во средно круг од Серија “А”.