Гарет: Во сесија за бугарското претседателство за ЕУ се употребуваат 4 јазици

15 јануари, 2018 | 12:47 часот | 828 прикажувања |

Британскиот амбасадор во Скопје Чарлс Гарет на својот службен Твитер налог денеска напиша:
„Во сесија за бугарското претседателство за ЕУ се употребуваат 4 јазици. Успешна работа!“.

На фотографијата која ја прикачил, се гледа дека зборува пратеникот Артан Груби на албански јазик, додека министерот за надворешни работи Димитров, бугарскиот амбасадор Петков и евроамбасадорот Жбогар имаат ставено слушалки за превод.