УХМР: Во Дебар најмногу снег, во Маврово најстудено

18 декември, 2017 | 8:54 часот | 761 прикажувања |

Најстудено изутринава во седум часот било во Маврово, каде се измерени -7 степени, по што следи Крушево со – 5, Пожаране и Ѓуриште со -3, Берово и Тополчани со -2, и Дебар со – 1.

Снежната покривка во Дебар е највисока и изнесува 10 сантиметри, 9 во Mаврово, 8 во Пожаране, 6 во Крушево, 2 во Tетово, 1 во Тополчани.

Времето во Македонија е претежно облачно, во западните делови со врнежи од снег. Дува умерен ветер од северен и северозападен правец.

УХМР за денеска најавува променливо облачно и постудено време со локални врнежи од снег, особено во западните делови, каде на повеќе места ќе се формира снежна покривка. Ќе дува умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 6 степени. Во Скопје, претежно облачно со повремен слаб снег претпладне. Ќе дува умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 3 степени.
Утре ќе биде сончево и студено со умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Подрачјето на Македонија ќе се наоѓа под влијание на студена и сува воздушна маса, така што ќе преовладува стабилно и студено време со ниски утрински и дневни температури. Утринските во среда, а особено во четврток на места ќе се спуштат и под -10 степени, а дневните ќе бидат во интервал од -2 до 5 степени.