Могерини и Ципрас разговарале за Македонија и Албанија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на нивната денешна средба во Брисел разговарале за Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија...

23 февруари, 2018 @ 17:39 часот

Коѕијас го брифирал Ципрас за последните случувања во разговорите за името

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас го известил грчкиот премиер Алексис Ципрас за последните случувања во разговорите за името, пренесе МИА. Коѕијас, според грчките медиуми, синоќа...

21 февруари, 2018 @ 10:28 часот

Меркел и Ципрас телефонски разговарале за името на Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас имал телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, а една од темите било и прашањето со името, соопштуваат од кабинетот на Ципрас, пренесе МИА. „Двајцата...

20 февруари, 2018 @ 13:03 часот

Мицотакис за владата на Ципрас: Доволни беа две симболични преименувања и тргнаа да им дадат сѐ

Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни ѝ беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис,...

15 февруари, 2018 @ 16:21 часот

Ципрас бара промена на македонскиот Устав за името да биде ерга омнес

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот, според...

12 февруари, 2018 @ 19:46 часот

ММДЧП спрема тужби против Заев, Димитров, Ципрас и Коѕијас

Македонското меѓународно движење за човекови права најави тужби против премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, владата на Република Македонија, грчкиот премиер Алексис...

8 февруари, 2018 @ 9:54 часот

„Единствена Македонија“: Кој ќе го промени името нема да стигне ниту до границата при обидот за бегство од државата

„Поминаа два дена од јавната осуда на Единствена Македонија за целосното обезличување на македонскиот народ, договорено во Давос, Швајцарија меѓу Алексис Ципрас и Зоран Заев. Меѓутоа, од македонската...

6 февруари, 2018 @ 13:05 часот

Ципрас: “Земјотресот и милионите луѓе кои ги очекуваа организаторите Андонис Самарас и Кирјакос Мицотакис, останаа само желба“

“Земјотресот и милионите луѓе кои ги очекуваа организаторите Андонис Самарас и Кирјакос Мицотакис, останаа само желба. Мнозинството грчки граѓани останаа пред телевизорите, без оглед на нивната позиција....

5 февруари, 2018 @ 9:41 часот

„Единствена Македонија“: Заев да престане со активностите за обезличување на Македонците

Политичката партија „Единствена Македонија“ и македонскиот народ се силно вознемирени од вчерашната реакција на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, со која по телефон го искарал...

4 февруари, 2018 @ 14:11 часот

Коѕијас му брифирал на Ципрас за идеите на Нимиц, очекува средба со Димитров

Последните случувања во разговорите за името му ги презентирал Никос Коѕијас на Алексис Ципрас, според грчките медиуми, на вчерашната средба во премиерската палата. Министерот за надворешни работи...

2 февруари, 2018 @ 10:44 часот