Огинар до Фрчкоски: „Интелектуалците“ од твојот сој никогаш не ќе можат да исчекорат од Платоновата пештера

Професорот Нестор Огинар, кој заедно со неговата сопруга Милица е еден од потписниците на писмото од 200 интелектуалци за прекин на преговорите за името му напиша отворено писмо на проф. Љубомир Фрчкоски,...

23 февруари, 2018 @ 18:38 часот

„Воинот на коњ“, „Порта Македонија“ и „Филип Втори“ ќе ја доживеат судбината на „Ќосето“

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта Македонија, споменикот Мајка Тереза чија градба е веќе стопирана. За нив веќе се готови елаборатите....

@ 17:57 часот

Мицкоски: Јавноста чека одговор од премиерот до каде е истрагата за корупција во Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека јавноста уште чека одговори од премиерот Зоран Заев за тоа до каде е истрагата за корупцијата на двајцата членови од неговата влада која беше...

@ 17:24 часот

Заев: Посакувам да се дојде до решение за името до крајот на март

Посакувам и тоа не е само моја желба, туку и оние од нас кои се вклучени во преговорите, да се дојде до решение за спорот за името до крајот на март, рече македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за...

@ 17:18 часот

АРМ успешно ја извршуваше својата мисија и сите поставени задачи во 2017-та година

И покрај објективните потешкотии и ограничени расположиви ресурси, АРМ лани успешно ја извршуваше својата мисија и поставените задачи, а борбената готовност со големи напори и залагање на персоналот...

@ 16:21 часот

Кривични пријави за 11 лица за случајот со девојчето од Домот „25 Мај“

Министерство за труд и социјална политика соопшти дека до Основното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против 11 одговорни и стручни лица од Центарот за социјална работа – Скопје за...

@ 15:05 часот

Грчкиот претседател бара промена на македонскиот устав и име во кое „нема траги на иредентизам“

Промена на Уставот и изнаоѓање име во кое нема да има траги од иредентизам во однос на границите, националноста и јазикот, се предусловите кои Македонија треба да ги исполни доколку сака да се интегрира...

@ 12:23 часот

Охрид СОС: Извештајот до УНЕСКО за Охрид да биде ставен на јавен увид

Владата со ентузијастичка најава дека опасноста за Охридскиот регион е отстранета и со задоцнување од 15 дена го поднесе Извештајот до УНЕСКО. Македонската јавност сè уште нема увид во овој јавен документ,...

@ 12:10 часот