Коѕијас го брифирал Ципрас за последните случувања во разговорите за името

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас го известил грчкиот премиер Алексис Ципрас за последните случувања во разговорите за името, пренесе МИА. Коѕијас, според грчките медиуми, синоќа...

21 февруари, 2018 @ 10:28 часот

Коѕијас доаѓа во Македонија, ни носи нацрт-спогодба за името

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, до крајот на оваа недела ќе ја посети Македонија со цел да ја достави нацрт-спогодбата за името. Ова го објавија и грчките медиуми. Според грчката телевизија...

19 февруари, 2018 @ 11:44 часот

Коѕијас: Да не се употребува терминот „Чамарија“ во албанските учебници

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, побара Албанија да ги „прочисти“ школските учебници од „прашањето за Чамите“, пренесе Макфакс. Коѕијас изјави дека во текот на разговорите...

14 февруари, 2018 @ 18:36 часот

Нема детали од средбата на Димитров и Коѕијас со посредникот Нимиц

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се...

13 февруари, 2018 @ 18:14 часот

Димитров и Коѕијас вечерва на средба во Виена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни...

12 февруари, 2018 @ 20:02 часот

Коѕијас на средба со спикерот на кипарскиот парламент: ќе се разговара и за името на Македонија

Спорот со името заедно со кипарското прашање биле главните теми за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и претседателот на кипарскиот Парламент, на нивната средба во грчкото МНР. Ова, како...

10 февруари, 2018 @ 11:57 часот

ММДЧП спрема тужби против Заев, Димитров, Ципрас и Коѕијас

Македонското меѓународно движење за човекови права најави тужби против премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, владата на Република Македонија, грчкиот премиер Алексис...

8 февруари, 2018 @ 9:54 часот

На 15 и 16 февруари: Димитров и Коѕијас на заедничка средба во Софија

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите...

@ 9:51 часот