Мицкоски: Јавноста чека одговор од премиерот до каде е истрагата за корупција во Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека јавноста уште чека одговори од премиерот Зоран Заев за тоа до каде е истрагата за корупцијата на двајцата членови од неговата влада која беше...

23 февруари, 2018 @ 17:24 часот

Заев: Посакувам да се дојде до решение за името до крајот на март

Посакувам и тоа не е само моја желба, туку и оние од нас кои се вклучени во преговорите, да се дојде до решение за спорот за името до крајот на март, рече македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за...

@ 17:18 часот

Грчките медиуми ѝ забележуваат на Меркел поради терминот „македонски“ премиер за Заев

Во сите свои денешни извештаи и анализи за вчерашната средба во Берлин меѓу канцеларката Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев грчките медиуми акцентот го ставаат врз оптимизмот на Меркел...

22 февруари, 2018 @ 11:45 часот

„Раша тудеј“ на германски ги измеша лончињата: Заев го претстави како Иванов

Каналот на „Раша тудеј“ на германски јазик на „Јутјуб“ ја пренесуваше прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел што се одржа вчера во Берлин. Најпрво под...

@ 9:48 часот

Заев: Македонија заслужува индивидуална проценка за членство во ЕУ

Главните амбиции на Република Македонија во 2018 година се почеток на преговорите за членство во ЕУ и земјата да стане 30-та членка на НАТО. Импулсот на ЕУ е изграден. Силно верувам дека Македонија заслужува...

@ 9:41 часот

Заев-Штајнмаер: 25 години дипломатски односи вложени во длабоко партнерство

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија се сретна со претседателот Франк-Волтер Штајнмаер. Заев и Штајнмаер го оценија како исклучително...

21 февруари, 2018 @ 20:25 часот

Заев: Балканот веќе не е буре барут, поблиску сме до ЕУ и нејзините вредности

Балканот веќе не е буре барут. Западен Балкан денес претставува мост на пријателство, многу блиску до Европската Унија и до нејзините вредности. Ова го истакна претседателот на Владата, Зоран Заев,...

@ 18:42 часот

Заев: Подготвени сме да испорачаме решенија со вклученост на граѓаните

Претседателот на Владата, Зоран Заев по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, истакна дека Македонија е подготвена да испорача решенија во кои ќе бидат вклучени опозицијата, претседателот...

@ 16:56 часот

Трговската размена меѓу Македонија и Германија достигнала 3 милијарди евра за 2017

Премиерот, Зоран Заев, денеска во Берлин имаше средба со претставници на Германската комора за индустрија и трговија (ГКИТ), што ја предводеше заменик-директорот на комората, Волкер Трејер. „Сојузна...

@ 14:59 часот

Меркел за името: Проблемот треба да се реши, притисокот не е многу од корист

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес конференцијата со премиерот Зоран Заев во Берлин изјави дека за неа е охрабрувачки тоа што по подолг период двете страни имаат интерес за решение. Рече...

@ 14:48 часот