Османи и Димитров на средба со првиот човек на фондацијата „Конрад Аденауер“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамките на владината посета на Берлин, остварија средба со...

21 февруари, 2018 @ 17:21 часот

Димитров на средба со канадската амбасадорка: да се унапреди билатерната соработка меѓу двете земји

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска оствари средба со амбасадорката на Канада во Република Македонија, Кетлин Чаба. Посакувајќи и успех во дипломатската мисија, министерот Димитров...

20 февруари, 2018 @ 16:30 часот

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска во Софија го потпишаа Протоколот за размена на ратификациските документи,...

14 февруари, 2018 @ 18:45 часот

Димитров од денеска во Софија на средби со претставници со бугарските власти

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска престојува во Софија, каде што е предвидено да има билатерални средби со претставници на бугарските власти и да учествува на неформален...

@ 9:29 часот

Нема детали од средбата на Димитров и Коѕијас со посредникот Нимиц

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се...

13 февруари, 2018 @ 18:14 часот

Димитров и Коѕијас вечерва на средба во Виена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни...

12 февруари, 2018 @ 20:02 часот

ММДЧП спрема тужби против Заев, Димитров, Ципрас и Коѕијас

Македонското меѓународно движење за човекови права најави тужби против премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, владата на Република Македонија, грчкиот премиер Алексис...

8 февруари, 2018 @ 9:54 часот

На 15 и 16 февруари: Димитров и Коѕијас на заедничка средба во Софија

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите...

@ 9:51 часот