Могерини и Ципрас разговарале за Македонија и Албанија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на нивната денешна средба во Брисел разговарале за Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија...

23 февруари, 2018 @ 17:39 часот

Каменос: Ќе направам сѐ за да запрам да не се даде терминот Македонија и секако дека нема да гласам

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, вели дека не се согласува со тоа како владата го води прашањето со името и ќе направи сѐ за да не се...

22 февруари, 2018 @ 10:14 часот

Фрлил бомба на амбасадата на САД во Подгорица, а потоа се самоубил

Непознат напаѓач околу полноќ фрлил бомба на амбасадата на САД во pодгорица, по што веднаш се разнел со друга експлозивна направа пред дипломатското претставништво, објавија тамошните медиуми. Од управата...

@ 9:08 часот

Доналд Трамп размислува да се обучувaат наставниците за да ракуваат со оружје

Доналд Трамп изјави дека го разгледува предлогот за носење скриено оружје од страна на обучени вработени во училиштата како одговор на убиствата во кампусот. Трамп ја поддржа таквата идеја за време...

@ 8:58 часот

Албанскиот претседател Мета: Поделбата на Косово е неприфатлива

Албанскиот претседател, Илир Мета, изјави дека поделбата на Косово е неприфатлива. На средбата со претставници на Комисијата за надворешна политика при Европскиот Совет, предводена од Карл Билд, Мета...

21 февруари, 2018 @ 17:34 часот

Коѕијас го брифирал Ципрас за последните случувања во разговорите за името

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас го известил грчкиот премиер Алексис Ципрас за последните случувања во разговорите за името, пренесе МИА. Коѕијас, според грчките медиуми, синоќа...

@ 10:28 часот