Започнаа подготовките за четвртото издание на ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“

Стартуваа подготовките за четвртото издание на најдобро организираниот ракометен камп на овие простори, камп на капитенот на македонскиот национален тим и најдобар македонски спортист, Кирил Лазаров. Како...

13 февруари, 2018 @ 11:50 часот

ЗОИ: Џејми Андерсон од САД го освои златниот медал во дисциплината слоупстајл

На Олимпијадата во Пјонгчанг, Џејми Андерсон од САД го освои златниот медал во дисциплината слоупстајл и стана првата сноубордистка која го одбрани првото место. Сребренито медал го освои Лори Блуан...

12 февруари, 2018 @ 9:05 часот

Отворени ЗОИ во Пјонгчанг, Северна и Јужна Кореја настапија под едно знаме

Зимските олимписки игри беа отворени со раскошна двочасовна церемонија во Пјонгчанг, во Јужна Кореја. Речиси 3.000 спортисти од 92 земји продефилираа на свеченото отворање, а сите очи беа вперени во Северна...

10 февруари, 2018 @ 12:28 часот

Лазовски го скрати список на кошаркарки повикани за евро-квалификациите

Селекторот на македонската репрезентација Марјан Лазовски, го скрати списокот на кошаркарки повикани за претстојните два натпревара во рамки на евро-квалификациите. Македонија ќе биде ослабена со...

2 февруари, 2018 @ 16:50 часот

Македонија го завршува ЕП во Хрватска на 11 место

На Европското ракометно првенство во Хрватска синоќа заврши втората групна фаза по која познати се учесниците во полуфиналните натпревари, како и на пласманот од седмата до 16-тата позиција. Македонија...

25 јануари, 2018 @ 10:11 часот

Леброн Џејмс – најмлад кошаркар кој постигнал 30.000 поени

Кошаркарот на Кливленд Леброн Џејмс стана најмладиот кошаркар во историјата на НБА лигата кој постигнал 30.000 поени. На мечот со Сан Антониот му беа потребни само 7 поени да ја достигне магичната бројка...

24 јануари, 2018 @ 10:21 часот

Пешевски за дуелот со Чешка: Подготвени сме да го оставиме срцето на терен

„Шпанија е минато, следува Чешка. Нè очекува голема борба, мислам дека тоа ќе биде еден изедначен натпревар кој ќе го решаваат детали. Ние, пикерите, сме подготвени да го оставиме срцето на терен, да...

23 јануари, 2018 @ 15:29 часот

ФОТО: Македонија го има најдобриот голман на Европското првенство

Репрезентацијата на Македонија го претрпе најтешкиот пораз на ова првенство и најтежок за нас во последните години. Нашите момци загубија од репрезентацијата на Шпанија со високи 31:20. Сепак, по овој...

22 јануари, 2018 @ 12:49 часот