Охрид СОС: Извештајот до УНЕСКО за Охрид да биде ставен на јавен увид

Владата со ентузијастичка најава дека опасноста за Охридскиот регион е отстранета и со задоцнување од 15 дена го поднесе Извештајот до УНЕСКО. Македонската јавност сè уште нема увид во овој јавен документ,...

23 февруари, 2018 @ 12:10 часот

Таравари и албанскиот амбасадор разговарале за Унијата на албански општини

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше во официјална посета на општина Гостивар, при што беше пречекан од страна на градоначалникот, Арбен Таравари. Како што информираат...

22 февруари, 2018 @ 17:57 часот

Радовишкиот градоначалник Конзулов се премисли, нема да купува фигара за коса

Градоначалникот на Радовиш Герасим Конзулов го поништи тендерот за набавка на фигара за коса, кои планираше да ги дели како осмомартовски подароци на жените вработени во Општината и во Советот. Само...

20 февруари, 2018 @ 13:11 часот

Владата ќе го потпише договорот за државна помош со компанијата „ВИК“

Во Владата на Република Македонија попладне ќе биде потпишан договорот за државна помош со компанијата „ВИК“ која ќе инвестира во Технолошко-индустриската развојна зона Алинци во Прилеп. Договорот...

19 февруари, 2018 @ 8:55 часот

Влада на РМ: Отстранета е опасноста Охрид да го загуби статусот на УНЕСКО

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за изработката на Извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од одлуката на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО...

13 февруари, 2018 @ 20:15 часот

Градоначалникот на Дебар се подновил со џип, по само 100 дена на власт

Новото раководство на Општина Дебар, после само 100 дена откако е на власт, се поднови со ново службено возило вредно речиси 50.000 евра. Станува збор за џип “Volkswagen Tiguan” 2.0 TDI 150 KS. Ќе го отплаќа на 5 години,...

@ 13:34 часот

Внимавајте: голем одрон го блокираше патот Кочани-Македонска Каменица

Голем одрон на карпи го блокираше регионалниот пат Кочани-Македонска Каменица во близина на селото Истибање. За среќа при одроднот не поминувале возила и нема повредени. Сообраќајот моментално е во...

11 февруари, 2018 @ 13:27 часот

ФОТО: Застој на сообраќајот кај Стража, забрана за тешки товарни возила

Поради интензивните врнежи од снег, сообраќајот кај првојот Стража во текот на целиот ден се одвиваше со потешкотии. На социјалните мрежи граѓаните кои се затекнале на лице место споделуваат фотографии...

10 февруари, 2018 @ 21:06 часот

Corendon воведува сезонска линија Охрид-Мастрихт од 6 јули

Холандскиот авиопревозник „Corendon“, од ова лето, ќе воведе сезонска авио линија од Охрид до градот Мастрихт, Југо-источна Холандија. Летовите ќе започнат да се реализираат од 6 јули. Оваа авиокомпанија...

9 февруари, 2018 @ 14:31 часот