Чајник достигна вредност од 650 илјади евра на аукција во Британија

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде чајник за 650 илјади евра. Чајникот со скршена дршка и без капак бил купен на друга аукција во 2016 година, а тогаш на купувачот му било соопштено дека...

23 февруари, 2018 @ 18:04 часот

40 отсто од професиите нема да се извршуваат во следните 25 години

Во текот на следните 25 години луѓето нема да извршуваат 40 отсто од професиите кои постојат денес, и затоа е важно уште сега да се размислува околу образованието за идните занимања, порачува Јург Штукер...

19 февруари, 2018 @ 20:35 часот

Откриен досега непознат јазик – нема зборови како „купува, продава и краде“

Во малото село, во близина на реката Pergau во Sungai Rual, лингвистите пронашле луѓе кои зборуваат на јазик кој досега не е познат за нас. Јазикот се нарекува „једек” и го зборуваат околу 280 лица. За ова племе...

15 февруари, 2018 @ 21:02 часот

„Епл“ продал повеќе часовници од сите швајцарски брендови заедно

Американскиот гигант „Епл“ ја надмина Швајцарија во продажба на часовници во последниот квартал од 2017 година. Статистиката покажува дека „Епл воч“ сам продал повеќе часовници од сите швајцарски...

13 февруари, 2018 @ 18:38 часот

Еуе Cue со песната Lost and found ќе ја претставуваат Македонија на Евровизија 2018

Групата Eye Cue ќе биде македонски претставник на Евровизија, која ќе се одржи во Лисабон во мај. Членовите ќе ја пеат песната Lost and found. Автор на песната е Бојан Трајковски, а продукцијата е на Дарко Димитров. На...

@ 18:36 часот

Кралицата Елизабета патувала со јавен превоз

Кралицата Елизабета била забележана на железничката станица во Норфолк, Англија. Таа претходно  со своето семејство била сместена во Сендрингем, каде што славеше 66 години крунисување. Од таму патувала...

12 февруари, 2018 @ 8:52 часот

Питачите во Дубаи можат да заработат до 60.000 евра

Дубаи е богат град и во него питачите можат да заработат и мало богатство односно до 60.000 евра во месец. Постојат банди од Азија и Саудиска Арабија што испраќат питачи во Дубаи да заработуваат 3 месеци,...

10 февруари, 2018 @ 13:18 часот

ФОТО: Сестрата на Ким Џонг Ун се појави за ЗОИ во Јужна Кореја

Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Ким Јо Џонг пристигна во Јужна Кореја за свеченото отворање на Зимските Олимписки игри. Двете Кореи ќе маршираат заедно под едно знаме на свеченото...

9 февруари, 2018 @ 17:04 часот