Огинар до Фрчкоски: „Интелектуалците“ од твојот сој никогаш не ќе можат да исчекорат од Платоновата пештера

Професорот Нестор Огинар, кој заедно со неговата сопруга Милица е еден од потписниците на писмото од 200 интелектуалци за прекин на преговорите за името му напиша отворено писмо на проф. Љубомир Фрчкоски,...

23 февруари, 2018 @ 18:38 часот

ОМД му ја честиташе наградата на Иванов за „Најдобар општествено одговорен проект во Европа“

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) упатува честитки до Претседателот на Република Македонија Иванов и неговиот Кабинет кои со проектот „Школа за млади лидери”, ја освоија престижната награда...

@ 16:53 часот

ОМД: Еди Рама со изјавата за заеднички претседател на Косово и Албанија поттикнува национализам

По повод изјавата на албанскиот премиер Еди Рама на 10-годишнината од независноста на Косово, во која прилика го наведе предлог заедничкото претседавање со двете држави, Обединетата македонска дијаспора...

21 февруари, 2018 @ 15:44 часот

Под мотото „Доста беше“, глобалната иницијатива „Ние сме Македонија“ на протест во Вашингтон

Во сабота, на 3 март, во главниот град на САД Вашингтон ќе се одржи мирен протест на македонските иселеници под слоганот „Доста беше“ (Enough is enough). Протестот е во организација на глобалната иницијатива...

18 февруари, 2018 @ 21:52 часот

Македонската заедница од Малта се противи на промена на уставното име

Протестно писмо до Владата на Република Македонија против промена на уставното име Македонија испратија денеска од македонската заедница во Малта. Писмото беше прочитанo на денешната средба меѓу претставниците...

13 февруари, 2018 @ 20:26 часот

ФОТО: Самуел Жбогар, преименувајте се во Саламин Жабар

Самуел Жбогар променете го вашето име во Саламин Жабар, му порача учесничка на протестот за зачувување на уставното име Македонија кој денеска се одржа во главниот град на Словенија, пренесе словенечкиот...

11 февруари, 2018 @ 14:15 часот

Нашинците во Мелбурн на протест: „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“

На 4 март, во паркот Carlton Gardens, Victoria St, Carlton во Мелбурн, Австралија ќе се одржи мирен протест под мотото „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“. Протестниот марш започнува во 13 часот и 30 минути и...

@ 12:54 часот

Мицкоски на средба со претставници од македонската дијаспора во САД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во текот на вчерашниот ден остварил повеќе средби со дијаспората во Њу Џерси, САД и одржал трибина на која се разговарало за акутелните политички состојби...

10 февруари, 2018 @ 15:48 часот

ОМД им врачи признанија на Маријана Петир и Вилма Трајковска

Обединетата македонска дијаспора ѝ додели награда „македонско пријателство“ на хрватската европратеничка Маријана Петир, основачка и шефица на групата „Пријатели на Македонија во Европскиот парламент“. Наградата...

9 февруари, 2018 @ 15:45 часот

Колоски: Новите отстапки кон Грција се шамар за сите Македонци

Претседателот на Обединетата македонска дијаспора, Мето Колоски во свое видео обраќање на Фејсбук се јави со реакција за последните две одлуки на македонската Влада, со кои беа преименувани автопатот...

7 февруари, 2018 @ 11:18 часот